Audycja muzyczna „Bawimy się muzyką”

W dniu 31.10.2017 r. w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna ze Szkoły Muzycznej Yamaha z Rzeszowa.
Pani Gabriela Sasiela oraz Pan Mateusz Płonka przybliżyli dzieciom instrument smyczkowy – skrzypce. Po krótkim scharakteryzowaniu instrumentu pokazali kilka wersji skrzypiec:
• Skrzypce małe
• Skrzypce duże
• Altówka
• Skrzypce elektryczne
Muzycy przekazali dzieciom szczegółowe informacje na temat budowy, pochodzenia, technice gry, brzmienia instrumentu .Przedszkolaki dowiedziały się również, że struny skrzypiec, niegdyś wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych, dziś wykonywane są z nylonu. Skrzypce wykonuje lutnik własnoręcznie. Ważnym elementem instrumentu jest też smyczek, wykonany z końskiego włosia. Dzieci dowiedziały się, że najważniejszą częścią skrzypiec jest dusza, dzięki której skrzypce wydobywają piękny dźwięk. Spotkanie z pewnością przyczyniło się do poszerzenia wiedzy na temat prezentowanego instrumentu. Pani Gabriela wykonała też na skrzypcach różne sposoby artykulacji czyli:
• Legato
• Staccato
• Tremolo
Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i już nie mogą doczekać się kolejnych audycji. Spotkanie spełniło nasze oczekiwania. Przedszkolaki zostały zapoznane z pierwszym instrumentem muzycznym oraz udoskonaliły swoją umiejętność słuchania muzyki poważnej. Koncert bardzo podobał się przedszkolnej publiczności. Mali słuchacze z opiekunami uważnie słuchali muzyki nagradzając wykonawców gorącymi brawami. Chcielibyśmy zachęcić naszych podopiecznych do częstszego słuchania muzyki klasycznej na żywo już od najmłodszych lat, ponieważ w dzisiejszych czasach małe dzieci rzadko słuchają tego gatunku muzyki, szczególnie tej przekazywanej bezpośrednio. Poprzez różnorodne sytuacje edukacyjne i formy współpracy z instytucjami kulturalno-oświatowymi pragniemy rozwinąć u dzieci zainteresowania i zdolności muzyczne oraz pobudzić dziecięcą twórczość artystyczną.
Z naszymi gośćmi spotykać będziemy się regularnie co dwa miesiące.

Sylwia Perczyk

13 listopada 2017|