Spotkanie z Panem Zdzisławem Wójcikiem

10 maja 2018r. w ramach  akcji „ Spotkania z ciekawymi ludźmi”  nasze przedszkole odwiedził Pan Zdzisław Wójcik zasłużony emerytowany strażak .

Od ponad 30 lat jest prezesem klubu HDK PCK „Płomyk”, który działa przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Wcześniej był zawodowym strażakiem, obecnie na emeryturze. Nadal jednak koordynuje prace klubu. Efekty ma wspaniałe. Ponad 90 proc. przemyskich strażaków należy do „Płomyka” i honorowo oddaje krew. Propaguje również ideę transplantologii.

Podczas spotkania opowiadał dzieciom w bardzo interesujący sposób o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą, w lesie, podczas zabawy, a także o postępowaniu w przypadku różnych zagrożeń. Przedstawił zasady postępowania w przypadku pożaru, sposobach alarmowania służb ratowniczych, o ewakuacji i udzielaniu pierwszej pomocy. W momencie zagrożenia występuje stres. Osoba dorosła często bywa wówczas „zablokowana”. Dziecko niejednokrotnie nie jest w stanie wyobrazić sobie, co może za chwilę nastąpić. Przynajmniej nie w takim stopniu, jak dorosły. Dlatego nie paraliżuje go strach i bywa, że niejeden raz szybciej reaguje aniżeli dojrzała osoba.

Dzieci rozwiązywały ciekawy quiz, chętnie odpowiadały na pytania, za które otrzymywały piękne nagrody. Takie spotkania są bardzo ważne w edukacji dzieci.

Małgorzata Sobejko

9 lipca 2018|