Szkoła Yamaha Auducja Muzyczna

Dnia 19.12.2019 r  w naszym przedszkolu pojawiła się juz po raz kolejny Szkoła Muzyczna Yamaha . Tym razem mogliśmy zobaczyć i posłuchać instrumentów dętych drewnianych, a dokładniej różnego rodzaju fletów. Szczególnym naszym gościem był pan Łukasz Kuklewicz  oraz Pan prowadzący Jakub Furman.

Pierwszym instrumentem, który zobaczyliśmy była piszczałka – pierwowzór późniejszych fletów. Takie instrumenty robione były już dawno temu z kości. Drugim który widzieliśmy i równocześnie najczęściej wykorzystywanym w muzyce klasycznej instrumentem jest flet poprzeczny. Dowiedzieliśmy się, że składa się on z trzech części – główki, korpusu i stopki. Pan Łukasz zagrał na nim pięknego Menueta, a później niektórzy z nas próbowali wydobyć dźwięk z tego instrumentu – musimy jednak przyznać, że nie było to łatwe. Dowiedzieliśmy się także, że każdy z nas może rozpocząć naukę gry na flecie – młodsze dzieci grają na instrumencie z zagiętą główką. Kolejnym poznanym instrumentem był flet piccolo Wydaje on bardzo wysokie dźwięki. Nie jest instrumentem solowym, wykorzystuje się go tylko w orkiestrach symfonicznych i dętych.

Drugą rodziną poznanych instrumentów są flety proste. Najwyższe dźwięki wydaje flet sopranowy – ten, na którym gramy podczas lekcji muzyki. Pozostałe instrumenty w tej rodzinie to flety: altowy, tenorowy i basowy. Można na nich wydobyć coraz to niższe dźwięki. Na tych instrumentach gra się w zespołach fletowych, dlatego też na co dzień są rzadko spotykane.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w tej ciekawej lekcji i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się po Świętach.

mgr Sylwia Perczyk

20 grudnia 2019|