Adwentowe oczekiwanie dobiegło końca

Wraz ze świętami Bożego Narodzenia w Kościele katolickim zakończył się Adwent. Był to czterotygodniowy okres przygotowania do Narodzenia Chrystusa oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Pana. Słowo „adwent” pochodzi z języka łacińskiego „adventus”, które oznacza przyjście.

Czas Adwentu i Bożego Narodzenia niesie ze sobą bogactwo przeżyć zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Adwentowe symbole i znaki pomagają w zrozumieniu tajemnicy przyjścia Jezusa-Syna Bożego na ziemię. Dzieci w naszym przedszkolu również oczekiwały przyjście i narodzenia Pana Jezusa. Każa sala w przedszkolu bogata była w dekoracje adwentowe. W każdej z nich znajdował się adwentowy wieniec z czterema świecami, które zapalane były odpowiednio w każdą kolejną niedzielę adwentu. Dzieci uczyły się pieśni adwentowych i brały czynnie udział w roratach. Roraty są chyba najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. W naszym kościele parafialnym Roraty rozpoczynały się o godzinie 6.00 rano. Dzieci, w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku lampionów, wraz z Maryją czekały na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela.

W adwencie przeżywaliśmy także święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która od pierwszej chwili swego istnienia była wolna od grzechu pierworodnego. Dogmat ten został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX, 8 grudnia 1854 r, czyniąc zadość powszechnej chrześcijańskiej Tradycji, która od wieków czciła Tę, która według słów Ewangelii była „Łaski pełna”. W tym dniu gościliśmy w naszych progach ks. Prałata Kazimierza Golenię, który poświęcił figurki Najświętszej Maryi Panny.

W ostatnie dni adwentu (od 16-22 grudnia) odmawialiśmy wspólnie Nowennę do Dzieciątka Jezus. Figurka Pana Jezusa wędrowała w tych dniach kolejno do każdej z grup. Dzieci mogły czcić Boże Dziecię i z jeszcze większym utęsknieniem oczekiwać Jego narodzenia.

mgr Sabina Buśko

12 stycznia 2017|