Akcje charytatywne w naszym przedszkolu

„Serce w zakrętce” to akcja charytatywna polegająca na zbieraniu plastikowych nakrętek. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony w całości na leczenie i rehabilitację dzieci. Akcja ta cieszy się popularnością od wielu lat. Zaangażowały się w nią szkoły, przedszkola, świetlice i różne placówki nie tylko z powiatu jarosławskiego, ale również z terenu całego województwa. Choroba dziecka jest ogromną tragedią jaka może przytrafić się rodzicom. Muszą oni wiedzieć, że nie są z tą tragednią sami. Jest wiele osób, które chcą pomóc, a najlepszą dla nich nagrodą będzie uśmiech dziecka. Wśród Nas jest wielu dobrych ludzi. Pomóc może każdy. Nakrętki, które w wielu domach trafiają do kosza, mogą się przecież na coś przydać.

Aktualnie zbieramy nakrętki by wesprzeć Frania Kołodzieja oraz Emilkę Jasic.

Staramy się od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na krzywdę i potrzeby innych. W naszym przedszkoli dzieci mocno angażują się w pomoc przynosząc codziennie nakrętki.

Pomysłodawcą i koordynatorem tej akcji jest Pani mgr Małgorzata Sobejko. To dzięki Jej zaangażowaniu pomogliśmy już wielu dzieciom. Z akcją „Serce w zakrętce” związana jest także wędrująca „Baśń o dobrym człowieku” dzieło niezwykłe. Autorami tej cudownej baśni są osoby zaangażowane w zbieranie nakrętek (współorganizatorzy akcji). Wędrująca „Baśń o dobrym człowieku” przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, docierając tam gdzie zapraszają ja dobrzy ludzie. Wszędzie spotyka też serdecznych pomocników, którzy chętnie rozprowadzają książkę wśród znajomych, krewnych i przyjaciół. Wszystkie środki zebrane ze sprzedaży trafią do Frania i Emilki.

Co roku, na przełomie i listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, „Góra Grosza”. Celem akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Ta akcja ma także na celu działanie edukacyjne – pokazywanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.Uczniowie i przedszkolaki  nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
„Kartka dla Bartka” to kolejna inicjatywa, którą podjęliśmy by wesprzeć chorego na mukowiscydozę Bartka Tymoczko. Choroba bardzo utrudnia chłopcu normalne funkcjonowanie gdyż musi on ograniczać kontakty z innymi ludźmi. Jak każdy młody chłopiec potrzebuje towarzystwa przyjaciół i rówieśników. Poprzez wysyłanie kartek, rysunków, życzeń chcieliśmy dać chłopcu przynajmniej namiastkę tego, czego tak bardzo mu brakuje i sprawić by na jego twarzy choć na chwilkę zajaśniał uśmiech. Dzieci rysowały dla chłopca, którego tak naprawdę nie znają, rysunki. Może nie były to żadne wartościowe dzieła, ale najważniejsze jest przecież to, że rysowały od serca i szczerze.
Tuż przed świętami Bożego narodzenia dzieci wraz z Rodzicami włączyły się bardzo aktywnie w akcję na rzecz Natalii Chadały z Pełnatycz. Jest to dziewczynka, która cierpi na białaczkę limfoblastyczną. Niedawno nastapił u niej nwrót choroby, a ratunkiem okazał się przeszczep szpiku od jej 10-miesięcznego braciszka Fabiana. Dziewczynka przez około pół roku będzie musiała spędzić w sterylnych warunkach, z powodu obniżonej odporności. Postanowiliśmy zebrać dla niej potrzebne rzeczy: środki czystości, zdrową żywność itp. by wesprzeć ją w walce o zdrowie.

Do akcji na rzecz Natalii Chadały włączyły się również: Akcja Katolicka działająca przy parafii św. Wawrzyńca, Zespół Szkół w Świętem, Zespół Szkół w Skołoszowie, Zespół Szkół w Duńkowicach, Zespół Szkół w Chotyńcu oraz Szkoła Podstawowa w Radymnie.

O wszystkich dzieciach, którym pomagamy, pamiętamy w codziennej modlitwie.

mgr Małgorzata Sobejko

mgr Sabina Buśko

1 stycznia 2017|