ODPUST PARAFIALNY

10 sierpnia w kalendarzu liturgicznym wypada święto św. Wawrzyńca. W tym dniu, w trzech parafiach naszej diecezji, tj. w Dynowie, Rymanowie oraz w naszym mieście Radymnie, ten dzień ma rangę uroczystości odpustowej, bowiem głównym patronem parafii w tych miastach jest św. Wawrzyniec – diakon, męczennik.

W naszej parafii przeżywaliśmy uroczyście dzień patrona o czym świadczyły nie tylko porozstawiane przy głównej bramie kościoła kramy ale przede wszystkim religijne przeżywanie tego dnia. Wszyscy ci, którzy poczytują sobie wiarę za najwyższą wartość, powstrzymali się od pracy niekoniecznej oraz uczestniczyli w Mszy świętej w tym dniu.

Główna Msza święta – odpustowa w naszej parafii celebrowana była o godzinie 17.00 a to po to by wszyscy, którzy musieli udać się w tym dniu do pracy, mogli bez przeszkód spełnić swój chrześcijański obowiązek i ofiarować Bogu kawałek czasu na uczczenie świętego Patrona.

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Adam Pirożek – werbista – nasz rodak. W homilii odpustowej skupił się na zagadnieniu „słowa” Boga, które ma ogromną moc. Ci wszyscy, którzy usłyszeli to słowo i przyjęli je sercem, posiedli niepojętą moc, która pozwalała im pokonywać nawet największe życiowe trudności. Moc Bożego Słowa, którym jest sam Chrystus, dawała im siłę i wytrwałość nawet w obliczu zagrożenia własnego życia. Taką postawę prezentował nasz święty patron – św. Wawrzyniec. Taką postawę przyjmowało i przyjmuje wielu ludzi współczesnych, prawdziwie wierzących. Ksiądz kaznodzieja przytoczył przykłady misjonarzy, którzy posłani „na krańce świata” głosili w mocy Bożego Słowa.

Święty Wawrzyniec – męczennik pierwszych wieków chrześcijaństwa, jest doskonałym patronem i na obecne czasy, w których słowo ma coraz mniejszą wartość a Boże Słowo jest tak często pogardzane. Uwierzmy w moc Bożego Słowa.

21 sierpnia 2017|