Wawrzyniada 2018.

„Żeńcy w piękny dzień wrześniowy, niosą kosze dożynkowe a wiatr niesie pieśni ton, plon niesiemy plon…”

 

W niedzielne popołudnie 2 września 2018r. w naszej parafii odbyła się uroczystość dożynkowa.

Delegacja przedszkolaków reprezentowała naszą placówkę w korowodzie dożynkowym. Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. To jedno z najpiękniejszych świąt rolniczych, sięgające czasów średniowiecznych tradycji. Uroczystość ta  traktowana jest jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. Są one też świetną okazją do zaprezentowania pięknie wykonanych z płodów ziemi koron oraz przedstawienia lokalnych tradycji związanych głównie ze żniwami.

W naszym przedszkolu prowadzone są zajęcia związane z tradycjami i zwyczajami ludowymi. Wchodzą one w serię spotkań przedszkolaków z cyklu „Piękna nasza Polska cała”. Przywiązanie dzieci do ziemi ojczystej można kształtować zapoznając je ze swoją miejscowością i ludźmi w niej żyjącymi. Poznając podkarpacką wieś, dzieci poznają jednocześnie tradycje ludowe, które przekazywane są przez jej mieszkańców z pokolenia na pokolenie.

Wśród wielu punktów programu przewidziano również atrakcje dla najmłodszych mieszkańców Radymna i okolic. Dzieci z rodzicami oraz dziadkami chętnie skorzystały z zaproszenia, było gwarno i wesoło. Pomimo upalnej pogody naszym milusińskim dobrego humoru i beztroskiej zabawy nie brakowało.

Zabawy integracyjne przeprowadzone na początku imprezy pozwoliły nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, a także wprowadziły pogodny nastrój. Rozbawione dzieci  mogły spróbować swoich sił w różnorodnych konkurencjach sportowych prowadzonych przez nauczycieli naszej placówki. Jak co roku zgodnie z tradycją, na zebranych gości czekała „Kuchnia przedszkolaka” zachęcająca bogatą ofertą najróżniejszych naleśników, leczo oraz wafli wykonanych przez panią Basię i Elę. Późnym popołudniem w zielonym zaciszu naszego ogrodu rodzice odpoczywali od nadmiaru wrażeń z radością obserwując wymalowane, szczęśliwe, buzie swoich pociech, które bawiły się ciesząc z każdej chwili spędzonej w gronie najbliższych. Podczas trwania festynu dzieci korzystały również z atrakcji przedszkolnego placu zabaw. Punktem kulminacyjnym  Wawrzyniady na placu przedszkolnym była wystawa motyli przygotowana przez pana Piotra Michalika z Ostrowa, któremu towarzyszył siostrzeniec Franek absolwent naszego przedszkola  Na wystawie mogliśmy podziwiać  piękne, kolorowe okazy motyli z całego świata. Mieszkańcy mogli zobaczyć jak wygląda żywa larwa motyla i kokon, w którym zachodzi jej  przeobrażenie. Dzieci pod czujnym okiem pań z przedszkola wykonywały różnymi technikami piękne , kolorowe motyle, wzorując się na prawdziwych okazach.

Festyn zakończył się późnym popołudniem. W rodzinnej atmosferze rodzice ze swoimi dziećmi miło spędzili  wspólny czas. Kolejny festyn już za rok! Zapraszamy serdecznie.

Małgorzata Sobejko

1 października 2018|