List Ministra Zdrowia

 

Minister Zdrowia

Łukasz Szumowski

Szanowni Państwo,

 Większość  państw  Europy,  w  tym  nasi  najbliżsi  sąsiedzi,  odnotowało  już  przypadki za rażenia nowym koronawirusem . Za pewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek . Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych . Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych   koronawirusem  z Chin  przebiega  w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest ba rdzo podobny. I ta k ja k w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeni u by nie dopuścić do powikła ń. Najważniejsze  więc byśmy dokładnie wiedzieli jak  się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną l ub gdy nas samych dotknie infekcja . Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi  i  kichającymi. Zachowujmy  zasady higieny,  na czele z systematycznym  myciem  rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 °C, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu .

Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 °C i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe  14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl

Informację można też uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590

Minister Zdrowia Prof. Łukasz Szumowski

1 marca 2020|