„Oto jest dzień, który dał nam Pan”

Na zaproszenie POAK przy parafii NSPJ w Radymnie, dnia 1 października 2016 r. członkowie AK wraz z grupą parafian, wybrali się na pielgrzymkę do Radecznicy i Krasnobrodu na Roztoczu. Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Radecznicy zwane lubelską Częstochową, to jedyne miejsce na świecie, gdzie ukazywał się św. Antoni. Klasztor znajduje się na wzgórzu zwanym Łysą Górą; pracują w nim ojcowie Bernardyni.

Historia Radecznicy datuje się od XVII wieku a dzieje kościoła i klasztoru były bardzo burzliwe. W głównym ołtarzu jest obraz św. Antoniego. Opodal zabudowań klasztornych jest cudowne źródełko z kaplicą na wodzie i figurą św. Antoniego. Od 4 lipca 2015 roku sanktuarium, dzięki decyzji papieża Franciszka, nosi tytuł Bazyliki Mniejszej.

Po ucałowaniu relikwii św. Antoniego udaliśmy się do Zamościa, podziwiając tamtejszą starówkę. Następnym punktem zwiedzania było sanktuarium maryjne w Krasnobrodzie.

Krasnobród to perła Roztocza. Położony jest nad Wieprzem, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Największe zabytki to barokowy kościół z obrazem Matki Bożej, podominikański klasztor, modrzewiowy spichlerz z 1795 r. i kaplica objawień na wodzie, wokół której znajdują się dróżki różańcowe, powstałe w 1994 roku. Pod kaplicą pulsują źródła, gdzie pielgrzymi zaopatrują się w wodę. W parafialnym archiwum przechowywane są świadectwa uzdrowień. W kościele, przed cudownym obrazem Matki Bożej, została odprawiona Msza św. w naszej intencji, której przewodniczył miejscowy kapłan.

Matko Boża Krasnobrodzka, uproś nam u Swego Syna potrzebne łaski.

Daniela Suchy

Prezes POAK przy parafii św. Wawrzyńca

w Radymnie

5 października 2016|