Wigilia w Parafialnym Przedszkolu

 „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy.

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. (…)

Niebo ziemi, niebu ziemia Wszyscy wszystkim ślą życzenia.

Drzewa ptakom, ptaki drzewom, Tchnienie wiatru płatkom śniegu.”

Zgodnie z tradycją w Polsce Wieczerza Wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. To czas w którym wszyscy się spotykamy, dzielimy się opłatkiem i śpiewamy kolędy. Symbolika opłatka przywodzi na myśl Mszę Świętą. W czasie ostatniej wieczerzy Jezus ustanowił Eucharystię, ale też umył uczniom nogi. Ten sam opłatek, który w czasie Mszy Św. staje się Ciałem Chrystusa, tu służy wyrażania sobie nawzajem miłości .

Wieczerza Wigilijna jest związana też ze śpiewem kolęd, obdarowywaniem się prezentami, ponieważ Chrystus obdarował nas sobą. Stąd też obdarowujemy się upominkami po to, aby okazać sobie miłość i dać odrobinę radości drugiemu człowiekowi. Zgodnie z tradycją, na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście dań, a każdy z uczestników wieczerzy powinien skosztować każdego z nich, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku.

W naszym Przedszkolu 21 grudnia 2021r. uroczyście obchodziliśmy Wigilię przedszkolną. Zaczęliśmy ją od odczytania Słowa Bożego przez panią Izabelę. Następnie wspólnie z Siostrą Dyrektor Magdaleną Rut oraz Księdzem Proboszczem Grzegorzem Kowalczykiem wszyscy razem się modliliśmy.

Najstarsza grupa Perełki Maryi pod opieką pani Magdy przygotowały montaż słowno – muzyczny pt.:

 „Nie trap się Józefie nie załamuj rąk, noc dziś taka piękna, patrz jak gwiazdy lśnią.”

Józef i Maryja szukali miejsca w gospodzie. Na swojej drodze spotkali pasterzy, aniołów i 3 Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Maryja po narodzinach Bożego Syna utuliła go czule, śpiewając „Lulajże Jezuniu”…Na koniec grupa złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim zebranym, dzieciom oraz Paniom. Pozostałe grupy złożyły piękne życzenia. Śpiew kolęd rozbrzmiewał na całe miasto.

Po dzieleniu się opłatkiem przystąpiliśmy do spożywania Wieczerzy Wigilijnej.

Korzystając z okazji chcielibyśmy wszystkim Przedszkolakom i ich Rodzicom złożyć najserdeczniejsze życzenia:

Aby nowo narodzony Chrystus obudził w Nas to, co jeszcze uśpione, ożywił to, co już martwe; niech światło Jego słowa prowadzi Nas przez życie do wieczności. Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzy :

Dyrekcja, grono pedagogiczne  wraz ze wszystkimi pracownikami przedszkola.

mgr Magdalena  Matrypuła

21 grudnia 2021|