TERAPIA RĘKI

TERAPIA RĘKI DLA KAŻDEGO’’- OBSZAR 3. Napięcie mięśniowe

W miesiącu listopad 2022 roku wszystkie dzieci z całego przedszkola skupiały się na nabyciu kolejnej już 3 sprawności w ramach projektu edukacyjnego ,,Terapia ręki dla każdego’’, tj. napięcia misiowego.

Nieprawidłowy „podział” napięcia mięśniowego wpływa na rozwój motoryki dużej (poruszanie się) oraz motoryki małej, a co za tym idzie sprawności dłoni i palców i wielu związanych z tym umiejętności. Nasz ośrodkowy układ nerwowy wysyła do mięśni impulsy nerwowe – informacje, w jakim stopniu ma nastąpić napięcie. Jeśli impuls nerwowy jest zbyt silny, mięśnie napinają się zbyt mocno – mówimy o wzmożonym napięciu mięśniowym; jeśli natomiast impuls nerwowy jest zbyt słaby, mięśnie dostają za mało informacji – następuje obniżenie napięcia mięśniowego.

Co możemy zaobserwować, jeśli trudności motoryki małej dotyczą obniżonego napięcia mięśniowego. Takie dziecko przyjmuje nieprawidłową postawę ciała gdy stoi, siedzi przy stole : wierci się, pochyla, siada na nodze na krześle, ma trudności z planowaniem motorycznym, praksją, można zaobserwować niezgrabność ruchową w czynnościach samoobsługowych precyzyjnychtj. zapinanie guzików, mycie zębów, czesanie włosów, chwyt narzędzia pisarskiego do skorygowania, nacisk na kartkę nieodpowiednio dostosowany: zbyt mocny lub zbyt słaby, rysuje przedmiotów małych bez szczegółów.

Co możemy zaobserwować natomiast, jeśli trudności dotyczą wzmożonego napięcia mięśniowego. Takie dziecko ma trudności z utrzymaniem równowagi, z utrzymaniem pozycji podczas siadania i stania, dziecko ma problem z dopasowaniem nacisku narzędzia pisarskiego na kartkę, trzyma go zbyt mocno, ma słabą kondycję, ma koślawe kolana, wzorzec chodu dziecka jest zaburzony czy też niezborność ruchowa motoryki małej.

Nasze przedszkolaki aby nabyć tę umiejętność wykonywały między innymi takie ćwiczenia jak: poruszanie rękami uniesionymi nad głową, zabawy naśladowcze, np. pranie, prasowanie, turlanie i przetaczanie dziecka, siedzenie na piłce, kołysanie się na boki, leżenie na piłce na brzuchu i na plecach, przenoszenie ciężaru ciała na boki w pozycji na plecach, turlanie na boki, leżenie na brzuchu, sięganie po przedmiot raz w prawej, raz z lewej strony ciała ręką przeciwną.

W następnym miesiącu będziemy nabywać kolejną sprawność. Już nie możemy doczekać się jej realizacji.

Izabela Pinda

2 grudnia 2022|